| PRÆSENTATION | MERE OM BOGEN | PRESSEN SKREV |
| Mand af ære | | Martin Jensen | | | | 299,00 | | | | | | Mand af ære er den syvende bog i Martin Jensens serie om Eske Litle.Da man finder en hængt person, står Foged Eske Litle og hans betroede mænd Bane og Tade med en sag om ære og stormandsret - og midt i grev Gerts rænkespil. |
| Mand af ære | | Martin Jensen | | | | 299,00 | | | | | I oktober 1334 besejrer grev Gert den afdøde kong Kristoffers søn Otto i slaget på Taphede. Under en storm to måneder senere anløber en båd Assens med tre passagerer om bord. Den unge, febersyge Gisla Svendsdatter, hvis far faldt ved Taphede, er på vej til sin morbroder, den magtfulde stormand Niels Brok. Den unge Helge Vestesøn, som var på det tabende parti i slaget, og hans tjenestekarl skal hjem til den fædrende gård. Mellem de unge er der ondt blod.
Eske Litle tvinger sig selv til at tage vidtrækkende beslutninger, der får konsekvenser ikke blot for ham og hans familie, men i lige så høj grad for Bane og Tade.
|
| Mand af ære | | Martin Jensen | | | | 299,00 | | | | | "Middelalderkrimien har en fornem dansk aflægger i denne serie." Bo Bjørnvig, Weekendavisen
|
|